تبلیغات
 بچه شیعه... - بیشتر از 300 نفر
به دنبال حمله ارتش نیجریه به مرکز تجمع شیعیان در شمال این کشور، وضعیت همچنان ناآرام است.

به گزارش عصرایران، در حمله روزهای اخیر نظامیان ارتش نیجریه به منزل رهبر شیعیان این کشور شماری کشته و زخمی شدند.

در این اتفاق، سربازان ارتش نیجریه به خانه "ابراهیم زکزاکی" رهبر شیعیان این کشور و حسینیه "بقیه الله" به عنوان مرکز تجمع شیعیان حمله کردند و ضمن شلیک گلوله، تعدادی کشته و زخمی شدند. همچنین شماری از افراد هم دستگیر شدند.

گفته می شود نظامیان تلاش می کردند زکزاکی را دستگیر کنند که با مقاومت هواداران او روبه رو می شوند.


تصاویر منتشر شده از حمله ارتش نیجریه به شیعیان
هنوز از سرنوشت "ابرهیم زکزاکی" و سران شیعیان نیجریه پس از حمله ارتش خبر دقیقی منتشر نشده و مشخص نیست وضعیت آنها چگونه است.

منابع نزدیک به گروه شیعه "جنبش اسلامی" نیجریه (به رهبری ابراهیم زکزاکی) می گویند در حمله ارتش نیجریه به رهبر شیعیان این کشور و حسینیه بقیه الله در شمال این کشور حدود 30 نفر کشته شدند.

روزنامه "برمیم تایمز" چاپ شهر ابوجا پایتخت نیجریه به نقل از منابع آگاه نوشت: مجموعه ای از اعضای ارتش نیجریه حسینیه را محاصره کرده بودند. این حسینیه مرکز تجمع شیعیان بود. پس از آغاز محاصره توسط ارتش، صدای شلیک گلوله شنیده شد.

براساس این خبرها، "ابراهیم زکزاکی" دارنده مدرک لیسانس اقتصاد از دانشگاه "احمدوبیلو" در نیجریه به تشیع تغییر مذهب داد و به فعالیت های تبلیغی در نیجریه پرداخت.خبرها درباره دلیل حمله ارتش نیجریه به خانه و حسینیه محل استقرار ابراهیم زکزاکی ضدو نقیض است.
یک گروه حقوق بشری هم اعلام کرد که ارتش نیجریه به سمت تجمع شیعیان شلیک کردند و 30 نفر از آنها را به قتل رساندند.

به نوشته بی بی سی، ارتش نیجریه اعلام کرده است که درگیری ها زمانی روی داد که گروهی به کاروان نظامی حامل فرمانده ارتش نیجریه حمله کردند.
دو هفته قبل هم در حمله انتحاری یک عضو گروه افراط گرای بوکوحرام، 20 نفر از شیعیان نیجریه کشته شدند.

تاکنون بارها گروه شیعی جنبش اسلامی با حملات مختلفی روبه رو شده و آمارهای مختلفی درباره کشته ها و زخمی ها منتشر شده است.


ابراهیم زکزاکی رهبری شیعیان نیجریه را برعهده داردخانم "زینه ابراهیم" همسر "ابراهیم زکزاکی" رهبر گروه شیعی جنبش اسلامی نیجریه در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: بیش از 30 نفر در حمله مستمر ارتش به خانه زکزاکی زخمی شدند.

به گفته او این حمله از روز شنبه آغاز شد.

شاهدان عینی هم گفتند: تعداد زیادی از هواداران زکزاکی سپرهای انسانی در اطراف خانه او ایجاد کردند تا مانع از حمله ارتش به خانه او شوند.

یکی از شاهدان عینی هم گفت: حدود 20 نفر زخمی شدند. آنها به ضرب گلوله ارتش مجروح شدند و ارتش مانع از انتقال آنها به بیمارستان شد.

سایت خبری شبکه النباء در این باره نوشت: زکزاکی قبل از این به شدت از دولت نیجریه به دلیل اتهامات فساد سیاسی و روابط با اسرائیل انتقاد کرده بود. زکزاکی همچنین بارها از ارتباط میان سران ارتش نیجریه و بوکوحرام خبر داده و درباره آنها هشدار داده بود.

"یهودا امام" فعال اجتماعی در نیجریه هم در این باره گفته است که قربانیان حمله ارتش به منزل "زکزاکی" و حسینیه او به صدها نفر رسیده است. حسینیه و خانه او تخریب شدند. این دو مکان همچنان در محاصره هستند و هیچ کس نمی تواند اطلاعاتی دقیقی از این محل به دست آورد.

نیجریه

 55 درصد جمعیت 150 میلیون نفری نیجریه، مسلمان و اکثریت آنها سنی مالکی هستند. دولت نیجریه، اسلامی و عضو سازمان همکاری اسلامی است. دولت نیجریه نزدیک به دولت عربستان سعودی است.

آغاز حضور شیعیان در نیجریه در سال 1980 یعنی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بود.

امروزه اقلیت شیعه در شهر زاریا در ایالت کادونا نیجریه زندگی می کنند. منابع مختلف جمعیت شیعیان در نیجریه را از دهها هزار نفر تا 4 الی 10 میلیون نفر اعلام می کنند که هیچ یک توسط منابع مستقل تایید نشده اند.


---------------------------

بیش "300 نفر در حمله ارتش نیجریه به شیعیان زاریا شهید شده‌اند"

پایگاه «لیدرشیپ»،‌ نزدیک به جنبش اسلامی نیجریه، به نقل از منابع آگاه نوشت در جریان حمله روز گذشته ارتش به محل اقامت شیخ ابراهیم زکزاکی در شهر زاریا،‌ 300 تن شهید شده‌اند.

همسر، فرزند، معاون،‌سخنگو و پزشک شیخ زکزاکی و چندین عضو ارشد دیگر جنبش اسلامی در میان شهدای این حمله بوده‌اند.

خانه شیخ زکزاکی و ساختمان اصلی جنبش اسلامی نیجریه در زاریا به طور کامل به دست ارتش تخریب شده است.

ارتش در بیانیه‌ای دلیل اقدام خود را «مسدود کردن غیرقانونی خیابان» توسط حامیان جنبش و «محروم کردن مردم از حق تردد آزاد» اعلام کرده است!

به گفته شاهدان، نیروهای ارتش حتی به افرادی هم که زخمی شده بودند، تیر خلاص زده‌اند.

ابراهیم موسی سخنگوی جدید جنبش اسلامی شمار قربانیان حادثه را «صدها نفر، اگر نه چند هزار نفر» اعلام کرده است

تاریخ : شنبه 28 آذر 1394 | 01:05 ب.ظ | نویسنده : bahar Villa | نظرات

  • paper | فروش بک لینک | بک لینک